Kastracije i sterilizacije pasa, mačaka, kunića, tvorova, činčila…
Najčešći operativni zahvati u veterinarskim ambulantama s ciljem sprečavanja neželjenog potomstva, no prvenstveno s ciljem sprečavanja niza oboljenja. Svi zahvati se rade u inhalacijskoj anesteziji, koja je najsigurnija za životinju, uz stalni monitoring (praćenje bila, disanja, zasićenosti kisikom) i maksimalnu skrb (grijanje tijekom i poslije operacije, infuzije, jaka analgezija).
Mliječne žlijezde imaju receptore za spolne hormone estrogen i progesteron, koji se luče prilikom tjeranja. Sa svakim tjeranjem raste vjerovatnost od pojave tumora mliječnih žlijezdi koji su u 50% slučajeva zloćudni i brzo metastaziraju u pluća i kosti. Ukoliko se kuje steriliziraju prije 1.tjeranja vjerovatnost da će tijekom života dobiti tumore mliječnih žlijezdi je svega 0,05%, ako se steriliziraju nakon 1.tjeranja 8%, a nakon 2. tjeranja čak 26%.
Među brojnim hitnim stanjima s kojima se susrećemo u našoj veterinarskoj ambulanti piometra je jedno od najčešćih i predstavlja po život opasnu situaciju za Vašeg ljubimca.
Piometru karakterizira nakupljanje gnoja u maternici te može biti otvorenog i zatvorenog tipa. Piometra zatvorenog tipa smatra se hitnim stanjem zbog velikog rizika rupture (puknuća) maternice te izlijevanja sadržaja u trbušnu šupljinu i gotovo uvijek je indikacija za kirurško liječenje (ovariohisterektomiju 2). Piometru najčešće prati gubitak apetita, bezvoljnost, povećanje tjelesne temperature te pojava polidipsije (pojačana žeđ) i poliurije (učestalo mokrenje), kod piometre otvorenog tipa primjetan je i gnojni iscjedak iz vulve.
Kod svake nekastrirane kuje s poremećajem općeg stanja potrebno je isključiti piometru upotrebom krvnih i biokemijskih pretraga, ultrazvučnom te rendgenološkom dijagnostikom.
Iako je kirurški postupak liječenja piometre vrlo sličan zahvatu kastracije ova operacija predstavlja puno veći rizik za Vašeg ljubimca.
Prognoza je uglavnom povoljna ali ovisi o vrsti piometre, dobi životinje, dodatnim komplikacijama koje mogu pratiti piometru kao što su torzija (uvrtanje) maternice i peritonitis, te o samom trajanju procesa.
Ako ste vlasnik nekastrirane kuje, te primijetite bilo kakvu promjenu ponašanja uz opisane simptome, NE ČEKAJTE, odmah kontaktirajte vašu veterinarsku ambulantu i dogovorite termin pregleda.
Carski rez je najčešće hitni zahvat u veterinarskoj ambulanti koji se radi ako iz bilo kojeg razloga ženka ne može normalno okotiti (preveliki plodovi, previše plodova, atonija maternice) . Kod nekih pasmina pasa elektivni (planirani) carski rez je metoda izbora poroda, radi se o brahiocefaličnim pasminama pasa (engleski i francuski buldog, mops, pekinezer)
Prije carskog reza potreban je opći klinički pregled životinje te UZV abdomena kako bi se procijenila vitalnost plodova o čemu ovisi sama anestezija za zahvat. Najčešće se radi o životinjama koje su već trebale okotiti (ponekad i prije nekoliko dana) pa su iscrpljene, dehidrirane, nemirne te je odmah potrebna odgovarajuća tekućinska terapija a ako je riječ o mrtvim plodovima i antibiotska terapija prije zahvata.
Hernija (kila) je ispadanje dijelova trbušnih organa kroz otvor na trbušnoj stijenci pod kožu. Prema nastanku mogu biti stečene ili prirođene.
U veterinarskoj ambulanti se kod pasa najčešće susrećemo s pupčanom hernijom koja je većinom prirođene naravi i predstavlja izbočenje trbušne stijenke u području pupka, bezbolno i meko na dodir, te životinja nema kliničkih simptoma. Ako je hernija mala, najčešće sadrži samo masno tkivo i životinji ne predstavlja nikakav problem u njenim svakodnevnim aktivnostima. Operacije takvih hernija obično se obavljaju na inzistiranje vlasnika kojima izraslina čini estetsku neugodu. U slučaju kada hernija sadrži dio crijeva i dođe do njegovog uklještenja, to se očituje jakom boli, povraćanjem, te je neophodan i hitan kirurški zahvat.
Ingvinalne ili preponske hernije, predstavljaju izlazak trbušnih organa kroz ingvinalni kanal, a mogu nastati kao posljedica traume ili su prirođena. U ovom slučaju nužno je kirurško liječenje, a operacijom se organi vraćaju u trbušnu šupljinu i zatvara se ingvinalni prsten, kako se kila ne bi ponovno javila.
Perinealna hernija je stanje u kojem dolazi do izlaska trbušnih organa u potkožje perinealnog područja. Ovo stanje nastaje kao rezultat slabljenja mišića tog područja, te se najčešće javlja u starijih pasa. Karakterizira se pojavom bolnog otečenja u području anusa, otežanom i bolnom defekacijom ( velika nužda) te otežanim mokrenjem.
Tumori mliječne žlijezde predstavljaju najčešći tip tumora u nesteriliziranih ženskih životinja s kojima se susrećemo u veterinarskoj ambulanti.
Liječenje izbora je kirurško uklanjanje tumora (mastektomija). Ako životinja u trenutku postavljanja dijagnoze nije kastrirana, potrebno je učiniti ovariohisterektomiju, zato što hormoni igraju vrlo veliku ulogu u nastajanju ovih tumora. Ovisno o tome koja mliječna žlijezda (ili više njih) je zahvaćena ona se uklanja pojedinačno ili u blokovima. Uvijek kad je to moguće, uklanja se i regionalni limfni čvor. Vrlo često potrebno je napraviti unilateralnu mastektomiju, odnosno ukloniti sve mliječne žlijezde s jedne strane. Ponekad su tumori toliko rasprostranjeni da je potrebno ukloniti sve mliječne komplekse (bilateralna mastektomija) što nerijetko zahtjeva dva ili više operativnih zahvata.
Nažalost većina ovih tumora (35-50%) maligna je i lako metastazira, najčešće na pluća, te je iz tog razloga u našoj veterinarskoj ambulanti u dijagnostiku uključen i RTG grudne šupljine
Mokraćni kamenci predstavljaju čestu patologiju mokraćnog sustava u kućnih ljubimaca. Iako mogu biti prisutni u svim dijelovima mokraćnog sustava najčešće ih nalazimo u mokraćnom mjehuru i uretri (mokraćnici). Kako bi se formirali mokraćni kamenci potreban je duži vremenski period, no vlasnici najčešće bolest primijete u zadnjoj fazi kada kamenci već uzrokuju opstrukciju uretre i nemogućnost pražnjenja mokraćnog mjehura.
Životinje s mokraćnim kamencima razvijaju kliničku sliku koju karakterizira krv u mokraći, često mokrenje, otežano i bolno mokrenje te nemogućnost mokrenja.
Kirurško uklanjanje metoda je izbora ukoliko se radi o velikim kamencima koji uzrokuju poteškoće u mokrenju životinje, a neizostavno je ako se radi o opstrukciji mokraćnog sustava i nemogućnosti mokrenja te predstavlja hitni kirurški zahvat Kirurško liječenje trebalo bi pratiti korekcija prehrane (ovisno o tipu pronađenih kamenaca) budući da je nastanak kamenaca usko povezan s prehranom. Tijekom operativnog zahvata na pretragu se šalju kamenci, a sterilno uzeta mokraća na bakteriološku pretragu urina.
Struvite, uratne i cistinske kamence, ukoliko su manji i nisu napravili potpunu opstrukciju mokraćnog trakta moguće je otopiti kroz neki period upotrebnom posebnih medicinskih hrana koje direktno mijenjaju ph mokraće.
Vrlo su česti kod starijih pasa, posebnu predispoziciju imaju psi kriptorhidi kod kojih se testisi nalaze u trbušnoj šupljini. Kod većine pasa tumori se otkriju slučajno. Ovisno od kojih stanica se tumor razvio razlikujemo tumore Sertolijevih stanica, Leydigovih stanica (intersticijske) i seminome.
Tumori Sertolijevih stanica pokazuju simptome povečanja testisa i skrotalnog područja. 50% ovih tumora proizvode estrogene što dovodi do povečanja prostate, povečanja mliječnih žlijezda i bradavica, do simetričnog gubitka dlake, hiperpigmentacije kože, anemije, psi postaju privlačni drugim mužjacima. Postoji mogućnost metastaziranja tumora u pluća, abdomen i na mozak.
Tumori intersticijskih stanica pokazuju vrlo malo simptoma, ne proizvode estrogene i ne metastaziraju.
Seminomi se pojavljuju kao otekline u testisu, skrotumu, ingvinalnom području ili u abdomenu, proizvode estrogene i mogu metastazirati.
Dijagnoza se zasniva na anamnezi, kliničkom pregledu, ultrazvučnim pregledom i analizom stanica uzetih biopsijom. Kod pasa kod kojih se sumnja na tumor testisa potrebno je napraviti krvne i biokemijske pretrage, RTG abdomena i prsnog koša kako bi se isključile metastaze.
Liječenje se sastoji od kastracije psa i u slučaju da je došlo do metastaza može se primjeniti i kemoterapija. Prognoza je uglavnom povoljna, za točnu dijagnozu potrebno je slanje tumora na patohistološku pretragu.
Prevencija se sastoji od kastracije pasa u mladoj dobi i osim što se time spriječava rizik od nastajanja tumora, smanjuje se agresija, markiranje urinom i sklonost lutanju. Posebno je važno da se kastriraju psi koji su kriptorhidi kod koji se testisi nisu spustili u mošnju, a obzirom da je kriptorhizam nasljedan, takve pse se ne preporučuje koristiti za uzgoj, zaostali testisi u abdomenu 13 puta su skloniji nastajanju tumora.
Dijagnostička laparatomija je kirurška dijagnostička metoda koja se koristi za pregled organa trbušne šupljine
Dijagnostička laparatomija se upotrebljava u slučajevima kad neinvazivne metode nisu u mogućnosti doći do dijagnoze.
Prilikom same operacije moguće je uzeti nekoliko uzoraka tkiva za daljnju mikroskopsku pretragu. Od uzimanja uzoraka do dobivanja nalaza potrebno je 2 -5 dana ovisno o vrsti i količini uzorka. Tijekom same operacije moguće je i odmah na licu mjesta utvrditi uzrok oboljenja Vaseg ljubimca te je u tom slučaju dijagnostička operacija i terapijska metoda.
U veterinarskoj službi dijagnostička laparatomija je vrlo rijetko hitni kirurški zahvat te mu se pristupa nakon pripreme životinje sa svim potrebnim preoperativnim pretragama.
Cherry eye
Cherry eye ili prolapsus suzne žlijezde trećeg očnog kapka je najčešći kirurški oftalmološki zahvat u veterinarskoj ambulanti. Ponekad se pojavi samo na jednom oku te nakon nekog vremena i na drugom ali nije neobično da su oba oka odjednom zahvaćena.
Vlasnici prvo primijete malu crvenu "kuglicu" koja se pojavljuje i nestaje u unutarnjem kutu oka, a zatim postaje trajan problem.
Prolabiranu žlijezdu ne treba uklanjati zbog njene funkcije u održavanju vlažnosti oka već ju kirurškim putem vraćamo na njenu fiziološku poziciju
Entropion
Entropion je stanje koje se javlja na kapcima, najčešće donjim ali mogu biti zahvaćeni i gornji, a karakterizira ga okretanje kapka prema oku, što omogućava trepavicama da naliježu direktno na rožnicu te je tako iritiraju. Kao posljedica može nastati ulceriranje površine oka. Ovo stanje ispravlja se jedino kirurškim zahvatom.
Rana se u kirurgiji definira kao anatomski i funkcionalni prekid cjelovitosti tkiva ili organa. U našoj veterinarskoj ambulanti vrlo često se srećemo s raznim ranama od kojih neke zahtijevaju i hitnu kiruršku obradu.
Rane s kojima se najčešće susrećemo kod malih životinja uključuju posjekotine, razderotine, ubodne rane te ugrize.Cilj svake kirurške obrade rane je poduprijeti i osigurati cijeljenje rane u čistim uvjetima. Nakon općeg kliničkog pregleda Vašeg ljubimca, te provedenih potrebnih dodatnih dijagnostičkih metoda koje ponekad mogu obuhvaćati i RTG te UZV za detaljan pregled rane i odgovarajući tretman iste, potrebno je ranu učiniti bezbolnom. U velikoj većini rane u veterinarskoj službi uspješno se dijagnosticiraju i tretiraju u lokalnoj anesteziji no ponekad su ozljede takve prirode da je potrebna i opća anestezija. Tehnike koje primjenjujemo u kirurškoj obrade rane su :Toaleta rane, debridman rane, uklanjanje stranog materijala iz rane te ispiranje rane.
Toaleta rane uključuje mehaničko pranje i čišćenje kože oko rane.
Ispiranje ili irigacija rane se definira kao pranje rane korištenjem različitih tekućina u mlazu.Irigacija rane je najbolja metoda za uklanjanje stranih čestica te bakterijske kontaminacije iz same rane.
Debridman rane uključuje uklanjanje svog mrtvog tkiva iz rane te uklanjanje tkiva kontaminiranog česticama tla koje se ispiranjem rane nije moglo ukloniti.
Rana se u praksi nakon obrade najčešće zatvara šivanjem korištenjem različitih kirurških konaca.
Veliki broj nesteriliziranih kuja, naročito onih koje se nisu nikad parile ili koje imaju lažne trudnoće nakon tjeranja, u zrelijoj dobi dobije gnojnu upalu maternice-piometru, koja je po život opasna i liječi se hitnom sterilizacijom i intravenskim antibioticima. Tumori jajnika nisu toliko česti kod kuja, ali se mogu javiti, kao i ciste koje uzrokuju stalno tjeranje ili nemogućnost začeća.
Graviditet, porod i laktacija predstavljaju veliki napor za kujin organizam-ona mora proizvesti neki put i do 10,12 štenaca, te im osigurati sve potrebne mikro i makroelemente, bjelančevine, ugljikohidrate, masti i vitamine za pravilan razvoj. Kuje nekih pasmina (pekinezer, buldog ) zbog nesrazmjera u odnosu velična glava štenaca i zdjelice majke ne mogu same poroditi štence već je nužan carski rez. Kuje malih pasmina sa više štenaca u leglu često obole od hipokalcemije jer proizvode veliku količinu mlijeka i „potroše“ sav svoj kalcij, te dobiju napade slične epileptičnim, te ih se mora ih hitno hospitalizirati i nadoknaditi im kalcij.
I nakon svega ( podrazumijevaju se veliki troškovi zbog kvalitetne hrane za gravidnu i dojnu kuju, troškova veterinara, čišćenja od glista i cijepljenja štenaca) kada ( i ako!) se štenci ipak uspiju prodati možete očekivati da će kuja cviliti za svakim, a ni vama neće biti svejedno.
Svatko tko je ikad imao nekastriranu kuju zna kako izgledaju ta dva mjeseca godišnje kada vaša ljubimica ima krvavi iscjedak koji kaplje po stanu ( neki imaju i doista neugodan miris), u svaku šetnju se mora nositi štap ili slično pomagalo kako bi se obranili od nasilnih mužjaka koji će nasrtati na kuju i vas po svaku cijenu. A i kuje u kritičnim danima često zaborave na dobro ponašanje i pobjegnu sa svojim odabranicima.
Dapače, dokazano je da sterilizacija produžava život kuje (zbog sprečavanja svih gore navedenih bolesti).
Veliki broj ljudi misli da će kuja nakon sterilizacije promijeniti karakter, da više neće biti tako živahna, razgirana. To nije istina, ona samo više nema spolnih hormona, te se neće tjerati, niti će imati potrebu bježati za mužjacima. Agresivnost prema drugim kujama se može ublažiti, ostati ista ili pojačati, nema pravila.
U praksi se kod pasa najčešće susrećemo sa pupčanom hernijom koja je većinom prirođene naravi i predstavlja izbočenje trbušne stijenke u području pupka, a sadržaj se često može pritiskom vratiti u trbušnu šupljinu , te životinja nema kliničkih simptoma. Pupčana kila može nastati i ako se štencima nestručno skrati pupčana vrpca nakon poroda. Ukoliko je kila mala, najčešće sadrži samo masno tkivo i životinji ne predstavlja nikakav problem u njenim svakodnevnim aktivnostima. Operacije takvih hernija obično se obavljaju na inzistiranje vlasnika kojima izraslina čini estetsku neugodu. U slučaju kada kila sadrži dio crijeva i dođe do njegovog ukliještenja, to se očituje jakom boli, povraćanjem, kila je na dodir topla te je neophodan hitan kirurški zahvat.
Sljedeći najčešći slučaj su preponske ili ingvinalne hernije (slučaj u našoj ambulanti u Zagrebu kujica jorkširskog terijera), predstavlja izlazak trbušnih organa kroz ingvinalni kanal, a može nastati kao posljedica traume ili je prirođena. Češće se javlja kod malih pasmina pasa. Sadržaj hernije mogu biti crijeva, maternica pa čak i mokraćni mjehur. U ovom slučaju nužno je kirurško liječenje, a operacijom se organi vraćaju u trbušnu šupljinu i zatvara se ingvinalni prsten, kako se kila ne bi ponovno javila.